Czy budujesz katedrę ?

Jestem częścią wspaniałego planu – buduję katedrę !

Nie raz rozmawiając z uczniami widzimy zupełnie różne podejście do tematu. Część osób przychodzi na kurs jakby z musu – traktuje działanie jak przedłużenie szkoły. na szczęście udaje się nam to odmienić i wtedy dostajemy zupełnie innego człowieka. Po przeczytaniu poniższego tekstu wszystko okaże się jasne. jest to bardzo ciekawe zadanie motywacyjne.

Przypowieść o dwóch kamieniarzach.

Podchodzi nadzorca na placu budowy do pierwszego kamieniarza i pyta go o jego pracę :

– Panie, co to za robota, cały dzień kuję kamień. Nic ciekawego. Nie mogę jednak jej rzucić ponieważ mam na utrzymaniu rodzinę i dzieci. Taki trud codzienny.

rysunek satyryczn

Podchodzi do drugiego. Widzi, że ten z zapałem pracuje. Widać entuzjazm i zaangażowanie.

Pyta go więc :

– Opowiedz mi o swojej pracy.

– Tu powstaje wielka katedra a ja jestem częścią tej fantastycznej ekipy która to robi. Wspólnie ją wybudujemy i będziemy się cieszyć nią co dzień. To wspaniałe doświadczenie i przeżycie.

 

rysunek satryczny budowa katedry

A ty jak ? bezmyślnie łupiesz kamień czy budujesz wielką katedrę ?

Teraz pytanie do Ciebie : Budujesz katedrę czy co dzień walisz młotem w kamień ? To pytanie kierujemy do naszych uczniów którzy uczęszczają na kurs rysunku zwykły lub na kurs na architekturę. Ma ono za zadanie zmusić do refleksji a potem zmiany nastawienia. Jak będziesz architektem to masz szansę robić rzeczy wielkie bo przecież Ci którzy teraz stawiają wspaniałe budynki też kiedyś byli kandydatami na architekturę. To od Twojego nastawienia zależy gdzie będziesz podążać. Ważne jest żeby mieć cel – dokładnie opisany.

A jeżeli na architekturę się nie wybierasz to też znajdź sobie cel do którego będziesz dążyć. Może będzie to concept art tak jak w przypadku Magdy Kusowskiej która robi rzeczy do największych światowych produkcji. Jakież  było nasze pozytywne zaskoczenie kiedy zobaczyliśmy w napisach końcowych Gwiezdnych Wojen VII jej nazwisko. Tak! to nasza absolwentka tego dokonała. A skoro Ona mogła to i Ty możesz. Jest cała masa kursów concept art i digital painting gdzie można się tego nauczyć. Trzeba tylko chcieć budować katedrę a nie bezmyślnie łupać kamień.

U nas w Dominie mamy aspiracje żeby budować katedry.

Maciek Beczak – człowiek który od zawsze budował katedrę.

Maciek Beczak to nasz pierwszy uczeń i to drobna zmiana stylu ponieważ wpis będzie osobisty. Piszę go ja czyli Wojciech Domińczak. Maciek to nie tylko mój pierwszy uczeń ale i przyjaciel. Był przecież moim świadkiem na ślubie 🙂 Od pierwszej lekcji widziałem w jego oczach zapał do zawodu architekta. On od razu wiedział co chce robić w życiu. Teraz kiedy mija prawie ćwierć wieku od  naszego słynnego spotkania na schodach Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej z dużą radością publikuję to zdjęcie domu autorstwa Beczak&Beczak Architekci.

domin architektura beczak

Maciek i jego żona Magda prowadzą fajne kameralne biuro architektoniczne. Prezentuję ten dom tym chętniej ponieważ można go znaleźć na prestiżowym portalu architektonicznym ArchDaily. A tam nie publikują byle czego.

Drogi kandydacie na architekturę. Jeżeli poszukujesz swojej katedry, swojego celu może wzorować się na tym. Postaw sobie cel : Mój projekt za 20 lat też będzie prezentowany na ArchDaily … i już 🙂

Na koniec jeszcze o autorze zdjęcia. Jest nim również nasz absolwent Jan Karol Gołębiewski.

Naszym celem w Dominie jest motywować do budowy katedry.

Nam nie chodzi tylko o zwykły kurs rysunku. Tak naprawdę zdobycie pierwszego miejsca na egzaminie WAPW to sprawa wtórna. Owszem fajnie jest się pochwalić Złotą Dekadą – czyli faktem, że przez dziesięć lat z rzędu to od nas był ktoś na pierwszym miejscu. Jednak koncentrowanie sie na pierwszym miejscu na egzaminie to koncentrowanie się na dobru pracowni. A my mamy poczucie, że trzeba koncentrować się na uczniu a nie na nas. Więc robimy co możemy. Tu na przykład nasza ostatnia inicjatywa czyli plener w środku zimy :

Relacja z pleneru rysunkowego na 42 piętrze budynku Cosmopolitan

Fajne jest to że udaje się nam złapać nić porozumienia z uczniami i wielu z nich zmienia nastawienie. Przestaje bezmyślnie łupać kamień a zaczyna budować katedrę.

widok z 42 piętra

Jeżeli chcesz dołączyć do naszej super ekipy zapisz się na kurs rysunku :

Nauka rysunku w Warszawie , w centrum 🙂

Po kliknięciu w ten link przejdziesz na podstronę gdzie bardzo dokładnie wyjaśniamy o co w nauce rysunku chodzi.

Na koniec może zainteresują cię takie wpisy :

Czy wiesz, że Piętę Michała Anioła mamy też Polsce ?

Poradnik krakowskiego kursu rysunku o szkicowaniu.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s